Find the last offers by SkyBet at www.bettingy.com BettingY.com Bonuses

Kurumsal Kültüre Süreç tasarımı Nasıl Yardım eder?

Bazen bir işletme kurulur, işleri ağırlıklı olarak kurucu ile yanındaki birkaç kişi üstlenip götürür, zamanla işler artar, işletme de büyür, çalışan sayısı artar. Aslında aynı iş yapılıyordur ama eskisi kadar ne verimli ne de kontrollü değildir artık. Hatta zaman zaman en basit noktalardan bile sorunlar çıkmaya başlar. Hele bir de bu büyüme sürecinde biraz da hızlı bir çalışan sirkülasyonu olduysa işte o zaman ortalık fena dağılabilir.

🚨 Bu senaryo tanıdık geldi mi?

💡 Bu durumu çözmek için uygulama adımlarını şu şekilde tasarlamak faydalı olacaktır;

1. Süreçlerinizi gözden geçirin; Burada önemli nokta işinizi iyi inceleyip doğru süreç tasarımını yapmanızdır. Sahaya inin ve gerçekten neler olduğuna bakın.

2. Süreç içerisindeki sadece üretim/ malzeme akışına değil bilgi alışına da dikkat edin nerelerde tıkanıklık var tespit edin.

3. Olan ve olsa daha iyi olur dediğiniz şekli birleştirerek yeni süreci tasarlayın.

4. Sahada tespit ettiğiniz aksaklıklara yeni tasarladığınız süreçte sorunları minimuma indirmek için bir aciliyet değerlendirmesi yapın ve ciro ile müşteri memnuniyetine en çok zarar verme olasılığı olan noktaları acilen iyileştirin. (DÖF ya da KAIZEN işinize yarayacaktır.)

5. Süreçlerin nasıl işleyeceği konusunda ilgili süreç sahipleri ile görüşün ve karşılıklı geri bildirimlerde bulunun.

6. Süreçlerinizi standartlaştırın bununla birlikte süreç sahiplerine bu konuda sözlü ve yazılı bilgilendirmede bulunun. detaylı ve kısa eğitimleri periyodik olarak gerçekleştirmeye çalışın.

7. Süreç sahiplerini eğitin. Süreçte ihtiyaç duyulacak teknik ve beşeri yetkinlik seviyesine ulaşmaları için insan kaynaklarınızla hızlı bir aksiyon alın.

8. Yeni başlayan personellerin de süreç hakkında yeterli bilgiye sahip olarak işbaşı yaptığından emin olun.

Kategori: Yazılar

Etiketler: işletmeoçluğu, kaliteyönetimi, iletişim, gemba, süreç tasarımı