Find the last offers by SkyBet at www.bettingy.com BettingY.com Bonuses

Çalışan Deneyimi Tasarımı

Size biraz hafta ortası neşesi getirdim. Geçen gece bir rüya gördüm sabah uyandığımda ise iyi ki şimdiki işimi yapıyorum diye şükür ettim.

Rüyamda eski çalıştığım işletmelerin yapısına benzer karma bir fabrikada iş başı yapıyorum. her yeni işbaşı yapan çalışan gibi umutlu ve heyecanlıyım. Jilet gibi ütülü kıyafetlerim ile kendimden emin gülümseyerek fabrikanın merdivenlerini çıkarak ofis katına giriyorum.

Fakat insanlar bağış çağırış içinde, bana bir şeyler söylüyorlar ama o kadar aceleci ve umursamazlar ki söylenenleri anlayamıyorum bile. Yeni olduğumu biliyorlar fakat kimse hoş geldin demiyor. Kimse masamı göstermiyor, kimse fabrikayı tanıtmıyor. İşe o kadar alışık ve ortama o kadar yabancıyım. üretim alanına giriyorum ortam yine aynı. Kaosta yaşayan fakat bunun hiç farkında olmayan insanlar, sistem gibi görünen dağınıklığın içinde oradan oraya sürükleniyorlar. Ve ben onları izliyorum.

Bunu neden mi anlattım çünkü bu işletmeler gerçek, sizde öyle bir işletmenin yöneticisi olabilirsiniz ve bunun farkında olmayabilirsiniz.

Nitelikli çalışan bulma ve bulduğunuzda da bu çalışanları elde tutma konusunda sorun yaşıyorsanız biraz durup çalışan deneyimi için neler yaptığınıza bir bakın.

Müşteri deneyimini ve müşteriye sunduğunuz değeri düşündüğünüz kadar çalışanları da bu gözle ele almanız faydalı olur. Neticede o çalışanlar müşterilerinize sunduğunuz değeri üretiyor değil mi?

Çalışan deneyimi tasarımı iş ilanı yayınladığınız andan işçi ile yollarınızın ayrıldığı ana kadar olan süreyi kapsar. İlanın kalitesi, çalışan ile ilk temas, işe alım sürecinde iletişim, iş başı ve işe adaptasyon, çalışma birlikteliğinde çalışanın ihtiyaçlarını anlama ve buna cevap verme, iş birlikteliğinin çalışana zarar vermeden, saygı çerçevesinde bitirilmesi.

Çalışan Deneyimi Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Çalışanın kendini güvende hissedeceği bir ortam,
 • İş tatmini sağlanması
 • Kültürel olarak saygı ve dürüstlüğün benimsenmesi
 • Çalışanın çalıştığının karşılığı olan ücret ve pozisyonu alabilmesi
 • Çalışanın değerlerine saygı
 • Çalışma etiği, eşitlik, saygı unsurlarına dikkat ve olumsuz tutumların engellenmesi
 • Çalışan için eğer istiyorsa bir kariyer planı oluşturmak
 • Görev ve yetkilerin kağıt üzerinde değil gerçekte verilmesi

ve daha detaylanabilecek bir çok husus...

Çalışan Deneyiminin Doğru Tasarımı Ne Sağlar?

 • Çalışanların işe adaptasyonu daha hızlı olur ve istenen performans seviyesine daha hızlı ulaşırlar.
 • Çalışan dönüş hızı optimum seviyelerde olur. (Ben burada çalışma diyerek çalıştığım firmadan ayrılan çok insan olmuştu ve ben nedenini çok sonra anladım. )
 • İşine daha bağlı çalışanlar olur.
 • Çalışanlarınız çalışmak için iş arayanlara firmanızı tavsiye eder.
 • Çalışanlarınız işinde daha açık ve yaratıcı davranır.
 • Kurumsal kültürünüz pozitif yapısı ile negatif davranışlara izin vermez.
 • Halı altına süpürülen sonra kriz olarak karşılaştığınız konular olmaz.
 • Her işin yetkilisi belli olduğundan süreçleriniz daha iyi işler daha iyi bir çalışma sistematiği kurabilirsiniz.

Çalışan deneyimi tasarımı nasıl yapılır?

Bunu bir üretim süreci gibi ele almanızda fayda var. Nihai maksadınız satışlar için nasıl müşteri deneyimi konusunda çalışma yapmak olur burada da aynı mantık geçerli.

İlk adım olarak sizinle çalışanların görüşünü isteyin. Anket ve açık uçlu sorular yardımcı olacaktır. Çalışan sayısı çoksa bir araştırma firmasından destek alabilirsiniz.

İşten ayrılanlar ile işten ayrılma mülakatı yapın ve işten ayrılma kararlarındaki motivasyonu anlamaya çalışın. Bu konuyu raporlarken tarafsız davranın ve olmuş olabilecek hataların üzerini örtmeye çalışmayın. Bu daha çok çalışan kaybetmenize sebep olabilir.

Aldığınız geri bildirimler neticesinde mevcut sürecinizi ilk temastan sona kadar yazmaya çalışın. Buradaki iyileştirme forsalarına anında müdahale edin. Tekrar tekrar deneyin.

Nasıl ki müşteri içgörürlerini yakalamak için çalışmalar yürütüp pazarlama stratejinizde buna yer veriyorsanız çalışan içgörürlerini anlamak için de çaba harcayın ve İK stratejinizde buna yer verin.

Jenerasyon ve teknolojik değişikliklerin işinize ve çalışanlarınıza getirdiklerine açık olun.

Başarılar

 

 

Kategori: Yazılar

Etiketler: çalışan deneyimi, fabrika, çalışma, #kobidanışmanıilknurerguntuncay, zamansız yazılar, işletme geliştirme, kurumsal kültür, işveren markası