Find the last offers by SkyBet at www.bettingy.com BettingY.com Bonuses

''Gerçek hayallerin ayak izlerini takip eder.'' Atatürk

Bugün 13 Ocak Hayallerini Gerçekleştirme Günü. Öncelikle size en büyük hayalcinin hatıralarından bir parça sunmak istedim.

Kongre hazırlıkları yaparken gecenin bir yarısı, kimi kaynaklara göre 7 Temmuz’u 8 Temmuz’a bağlayan gece, Mustafa Kemal  Mazhar Müfit’i yanına çağırır. Ondan tarihe bir not düşmesini, hayallerini kaleme almasını rica eder. Bir listedir yazdırdığı. 

“Şimdi sana söyleyeceklerimi not et, ama sen, ben ve Süreyya’dan başka kimse bilmeyecek!”  Ve başlar yazdırmaya:

“7-8 Temmuz 1919, Erzurum, sabaha karşı…”


“Bir, zaferden sonra hükümet biçimi Cumhuriyet olacaktır.
İki, padişah ve hanedan hakkında zamanı gelince gereken işlem yapılacaktır.''
Üç, dört ... liste uzarken Mazhar Müfit Bey “Elimdeki kalem düştü” der.
Paşa sorar:
“Niye durakladın?”
“Darılma ama paşam, sizin hayal peşinde koşan taraflarınız var!”
“Bunu zaman gelince gösterir, sen yaz!”

Aradan yıllar geçer, Mustafa Kemal Paşa’nın o gece not ettirdiği maddelerin hemen hepsi gerçekleşir. 

Mazhar Müfit Kansu anlatır:
“Şapka devrimini açıklamış olarak Kastamonu’dan dönüyordu, ben de eski Meclis binası önünde duruyor, kafileyi seyrediyordum, öyle bir şey gördüm ki gözlerime inanamadım, Atatürk’ün yanında oturan Diyanet İşleri Başkanı’nın da başında bir şapka vardı, ben bunu hayretle seyrederken, Atatürk, otomobili yavaşlattı, durdurdu, beni çağırdı:

-Azizim Mazhar Bey, notlarına bakıyor musun, kaçıncı maddedeyiz?”


Peki bu hayaller nasıl gerçek oldu ? Hayalcilik olumsuz algılansa da aslında doğru biz vizyona oturtulup hedeflere dönüştürüldüğünde nasıl büyük devrimler gerçekleştiğini Dünya  gördü.  Kendi, hayallerimize bakmak gerekirse hayalleri hedefe çevirmek, hedefe ilerlerken amaç ve araç arasındaki bağı kaybetmemek yardımcı olacaktır.  Hedef dendiği zaman hep karmaşık olarak algılandığının ya da hep kurumsallıkla ilişkilendirildiğini gözlemledim.  Hayaller ve hedefler herkes içindir. Bu yüzden hem kurumunuz için olan hayallerinizi hem de bireysel hayallerinizi hedeflere dökmeniz faydalı olacakır. 

Hayali hedefe çevirmek için en basit teknik SMART tekniğidir.  Yani hayalınizi özel, ölçülerbilir, başarılabilir, gerçekçi ve zamana bağlı olarak belirlemek. Bu konuda daha fazla bilgi almak için bu bağlantıdan SMART e-Kitapçığı talep edebilirsiniz. 

Amaç ve araç konusuna geldiğimizde ise; amaç neleri başarmak istediğiniz, araç ise bunları başarırken yapmanız gereken şeyleridir.  Bazen bu konuda kargaşa yaşamak hedefe gitmekten alıkoyabilir.  Bu alıkonmanın sebebi çok çeşitli olabilir. Fakat odak kaybolduğunda ilerleme mümkün olmayacaktır.  Eğer bir konuya çok fazla takılıp hareketsiz kaldığınızı hissederseniz o konuyu ya başka türü çözmeye çalışın ya da o konu çözülmeden amacınıza ulaşıp ulaşmayacağınızı kontrol edin, mutlaka bir alternatif çıkacaktır. 

Vizyon, hayalleri hedefe dönüştürme ve hedefe ilerlerken aksiyon dediğimiz araçları kurgulamak için işletmelere ve bireylere uygun çalışmalarım ile yol arkadaşlığı yapmaktan memnuniyet duyarım. 

 

 

 

Kategori: Yazılar

Etiketler: araç, amaç, e kitapçık, vizyon, hayal, SMART, hedef, kariyer hedefi