Find the last offers by SkyBet at www.bettingy.com BettingY.com Bonuses

Odaklanma Kapasitesi Artırmak ve Pomodoro Tekniği

Nedir bu POMODORO?
Pomodoro tekniği Francesco Cirillo tarafından 1980 lerce geliştirilmiş bir zaman yonetimi tekniğidir. Kendi deneyiminden yola çıkarak geliştirilen bu teknik sayesinde öğrenciliğinde diğerlerine göre daha az yprularak ve daha az zaman harcayarak daha iyi akademik başarıya ulaştığı söylenmektedir. 
Bir iş danışmanı olduktan sonra ise çalışma hayatında bu tekniği uygulatmaya başlamıştır. 
 
POMODORO rekniği ne işe yarar?
Bu teknik sayesinde daha az efor harcayarak daha az zamanda daha çok iş çıktısı elde etmek mümkündür. Çünkü bu model sayesinde odaklanmak daha kolay olmaktadır.
 
POMODORO tekniği nasıl uygulanır?
Pomodoro rekniğini uygulamak için temel iki gereksinm bir zamanlayıcı ya da alarm ve bir görev listesidir. 
telefonunuzun alarmı ya da başka bir zamanlayıcıdan faydalanabileceğiniz gibi mobil uyulama olarak da geliştirilmiş bir çok pomodoro uygulaması bulmak mümkündür.  uygulamaların bazıları içeriğindeki iş planlayıcı sayesinde ilerlemeyi analiz etme imkanı olabilmektedir. 
 
Odaklanarak verimli çalışmak için saatinizi 25 dakikaya kurun. Listeden bir görev seçin ve 25 dakika boyunca sadece bu işi yapın. 25 dakika sonrasında 5 dakika mola verin ve göreviniz bitene kadar devam edin. Görev bittiğinde listeye işaretleyin. Her 4 adet 25 dakikalık çalışma sonrasında 20-30 dakika uzun mola verin.
Eğer 25 dakika çalışma sizin için kısa ise bu süreyi kendinize uygun şekilde uzatabilirsiniz. 
Daha önce bu şekilde çalışmadıysanız ilk başladığınızda 25 dakika sadece o işi yaparak, kalkmadan ve sosyal medya vb. yapmadan çalışmak zor gelse de bir süre sonra zihin alışmaya başlıyor ve odaklanma kapasitesi gelişiyor. 
Verimli çalışmalar dilerim.

Kategori: Yazılar

Etiketler: daha az zamanda daha çok iş yapmak, kişisel verimlilik, zaman yönetimi, odaklanma kapasitesi, verim, pomodoro