Find the last offers by SkyBet at www.bettingy.com BettingY.com Bonuses

Masanı Temizleme Günü ve 5S

Bugün 8 Ocak masanı temizleme günü, temizlik ve düzenden bahsederken 5S den bahsetmezsek eksik kalır. 

Temiz ve düzenli bir  masa bize daha rahat ve dikkatimizin dağılmadan çalışabileceğimiz bir ortam sunar.  Bu da doğal olarak iş veriminin yükselmesi daha az zamanda daha çok iş bitirme, son ana kalan işlerin stresinin azalması gibi olumlu etkiler ile döner. 

Her ne kadar dağınık bir masanın hayal gücü ve yaratıcılığa olumlu etkisi olduğu düşünülse de,  fazla dağınık bir masa sonuca odaklanamamayı ve ortaya çıkarmak istediğimiz işin bir türlü bitmemesi tehlikesini de ortaya çıkarabilir.  Odaklanamama sorunu ile beraber işler uzadıkça uzar,

uzadıkça birikir, iş motivasyonu kaybolur, masada bulunan önemli evrak ve belgeler kaybolabilir,  önemli işler ile önemsiz işler birbirine karışır ki bu hedefe odaklanmayı ve başarıyı doğrudan etkiler. 

Sadece beyaz yaka için değil, mavi yaka için de temiz ve düzenli masalarda/ ortamlarda çalışmak iş verimin artırılması ve israfın azaltılmasını sağlayacaktır. israfın azalması ise aynı birim sürede daha çok doğru işin çıkması, hataların azalması,  müşteri memnuniyetinin ve çalışan memnuniyetinin artması dolayısı ile hem çalışan ROI değerinin azalması, sadık müşterilerin artması anlamına gelir. 

Peki 5S'ten yararlanarak nasıl  sistematik bir düzen sitemi kurulabilir? 

Öncelikle 5 S  nedir? KYS olarak nasıl faydalar sağlar buna bakalım.  Nakajima tarafından 5S 'toplam verimli bakım ' sloganı ile Japonya’da 1971 yılında tanıtılmıştır.  ( Nakajima,1989). 
Sadece üretim bölümünde değil işletmenin diğer birimlerini de içine alan entegre bir sistem oluşturarak, üretim sisteminin verimini en üst düzeye çıkarmak, üretim hatlarında kayıpları en aza indirmek, makine ve ekipman verimini arttırmak, en kıdemsiz işçiden üst yönetime kadar herkesin katılımını sağlamak ve küçük grup çalışmalarının etkinliğini geliştirmeye yönelik bir yaklaşımdır. (Kathleen,1999). 

5S yöntemi Japonca beş kelimenin ilk harflerinden oluşmuştur.   Bunlar:
1. Seiri; Sınıflandırma (Ayıklama)
2. Seiton; Düzenleme (Yerleştirme)
3. Seiso; Temizlik
4. Seiketsu; Standartlaştırma
5. Shitsuke; Disiplin (Kuralların takibi, sürekliliğin sağlanması)

Sınıflandırmadan başlayarak bir çember gibi düşünerek döngüyü tekrar tekrar uygulamak faydalı olacaktır. Döngü uygulanmadığı takdirde eski dağınık ve verimsiz günlere hızla dönülebilir.

Kendi iş verimliliğimiz ve kendi firmamız için bunu uygulamak istersek, öncelikle bir milat belirlemek faydalı olacaktır. Ertelememek en güzeli tabii. 

Daha sonra masamızdaki/ çalışma ortamındaki ne varsa sınıflandırmak, sürekli kullanılan nesneleri daha yakına, sık kullanılmayanları başka bir yere olacak şekilde düzenle yerleştirmek , ortalık toparlanınca temizlik yapmak,  kullanılamaz şeyleri çöpe atmak, ve bu düzeni korumak için her nesnenin yerini belirlemek, etiketlemek, kutulara koymak vb. en son da disiplinli bir şekilde uygulamak, kullandığımız şeyleri zamanında aynı düzen ile yerlerine bakımını yaparak kaldırmak gerekli. 

Kendi düzenimiz ve işletmemizin düzeni için en önemli kriter disiplin. Disiplin olmadığı takdirde bir süre düzenli olan ama gevşeyip uygulanmamaya başladıkça en baştaki düzensiz hale çabucak geri döner. 

Ayrıntılı bilgi içeren ücretsiz 5S e- kitapçığını indirmek için tıklayın. 

 

 

Kategori: Yazılar

Etiketler: ücrets, kobi gelişim, israf, kalite, düzen, temizlik, 5S , kys, EKİTAP, #kobidanışmanıilknurerguntuncay, kobi